Jäätmete sorteerimine kodus: nutikad ja stiilsed lahendused | MEIEPUHASTAME.EE

Ühe aasta jooksul toodetakse maailmas nii palju prügi, et sellega täidetud prügikastidest saaks teha tee Maalt Kuuni. Ehk on täna õige hetk heita pilk oma prügikastile ja mõelda, mida räägib selle sisu sinu suhtumisest oma koduplaneeti? Jäätmete sorteerimine kodus on kindlasti tehtav ülesanne ning ka ruumi mitmele prügikastile suudaksid sa leida. On aeg üle tulla tarkade keskkonnasõprade poolele!

Mitu prügikasti ühe asemel. Kuidas on see võimalik?

Prügikast ei ole kindlasti meie lemmik sisustuselement, seega juba mõte nende „paljunemisest“ surub alla soovi prügi sorteerida. Kuid lahendus paremate harjumuste tekitamiseks on olemas, ja mitte ainult üks:

Milline koht valida? Prügi sorteerimiseks valitud koht ei peaks olema panipaik, rõdu või mõni muu kaugem nurk. Tunnista, et kiusatus plastist ese tavalisse prügikasti visata on suurem, kui plastiku jaoks mõeldud prügikasti pärast peaks minema teise tuppa. 🙂 Prügi sorteerimine muutub lihtsamaks, kui see toimub tavalises kohas – praeguse prügikasti juures.

Mida on vaja sorteerida? Prügi peaks sorteerima järgmiselt: klaas, plastik, paber ja muud olmejäätmed. Kasutuskõlbmatute elektriseadmete ja patareide jaoks mõeldud kaste leidub pea igas kaubanduskeskuses ning selliseid jäätmeid tekib kodus nii harva, et nende jaoks ei pea kindlasti eraldi kohta tekitama. Seega on aeg tekitada 4 prügikasti.

Kuidas need kööki mahutada? Kuigi mööblitootjad pakuvad tänapäeval mugavaid ja ilusaid sorteerimislahendusi, ei pea kohe uut köögimööblit ostma! Köögis leidub mitmeid kasutamata kohti ning sorteerimissõbrad on juba häid ideid välja käinud:

  • Sahtel-prügikastid. Mõtle võimalikule vabale ruumile köögimööblis või selle lähedal. Ehk on sinu köögikapid jalgadega ning nende alla põrandale mahuksid väljatõmmatavad kastid? Sellisel juhul võiks sinu lahendus olla plastikust kastid, mis mitte ainult ei asetse kenasti üksteise kõrval, vaid ei meenuta ka kuidagi prügikaste.
  • Tänapäeval on võimalik osta sorteerimiseks mõeldud korduvkasutatavaid värvilisi käepidemega plastikkotte. Kui hoiad prügikasti köögikapis ning tahad, et see sinna ka jääks, leia olmeprügi jaoks väiksem kast ning paigalda samasse kappi nagid kolme sorteerimiskoti jaoks. Rohkem ruumi hakkavad nad võtma alles täis saades ning see on märk, et on aeg prügi välja viia. Ära unusta, et nagi saab paigaldada ka kapiukse siseküljele.
  • .. prügikastid! Rohkem prügikaste pole eriline probleem, kui need kaunistavad kööki. Seda enam, et prügi ei saa olema rohkem, see lihtsalt jaotub nelja (ja seega väiksema) kasti vahel. Muretse omale tavalised väiksemad prügikastid ning leia neile ilusam ümbris, näiteks punutud korv, nagu on siin. Urbanistliku sisustuse juurde sobivad ka metallist prügikastid, mida saab värvida.

Kuidas õigesti sorteerida?

Prügi sorteerimine on jõukohane ka algajatele keskkonnasõpradele. Kiire meeldetuletus, kuidas meie ümbruse eest õigesti hoolt kanda:

  • Paberikonteinerisse lähevad ajalehed, ajakirjad, kartong, ümbrikud, raamatud, paberist toidupakendid ja pakkepaber, aga mitte mähkmed, ühekordsed salvrätid ega plastikuga kaetud paber.
    Paberpakendid peavad olema kuivad ja puhtad, vastasel juhul tuleb need visata mitte paberi, vaid olmejäätmete hulka.
  • Klaasikonteinerisse lähevad pudelid, ilma kaaneta purgid, klaasikillud ja klaasijäägid, aga mitte peeglid, portselan- ega kristallnõud, keraamika, desinfitseerimisvahendite pudelid, lambipirnid, pakettakende klaasid ega autoakende klaasid.
    Äravisatavaid pudeleid ei ole vaja pesta (kui nendes just rasva ei ole) ega etikette eemaldada – tähtis on, et nendes poleks vedelikku.
  • Plastikukonteinerisse lähevad plastpudelid, plastist toidupakendid, muu plastist olmetaara, kilekotid, kile, ilma elektrooniliste lisadeta mänguasjad, kombineeritud pakendid nagu TetraPak ja Elopak, piima- ja mahlapakid, maiustuste, krõpsude ja muu sellise pakid, metallist kaaned, joogi- ja konservipurgid, muud väiksemad metalljäägid, aga mitte hambaharjad, raseerimisterad, hügieenivahendid, ravimijäägid, süstlad, aerosoolpudelid, värvipurgid ega elektrilised seadmed.

 

Kui sa ei ole sorteerimist veel alustanud, kuid lugesid need nõuanded läbi, siis õnnitleme, esimene samm on juba astutud. 🙂 On jäänud veel teine samm, see praktiline, kuid see ei ole tegelikult suur ega üldse nii raske!

Ütleme aitäh, et otsustasid omalt poolt panustada muutustesse Maal!

Tagasi kodulehele
See veebisait kasutab küpsiseid. Küpsiseid kasutatakse teabe külastamiseks saidi külastuste kohta, veebisaidi toimivuse parandamiseks ning kasutajatele asjakohase sisu ja reklaamide pakkumiseks. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutustingimustest. Loe rohkem.
See veebisait kasutab küpsiseid. Küpsiseid kasutatakse teabe külastamiseks saidi külastuste kohta, veebisaidi toimivuse parandamiseks ning kasutajatele asjakohase sisu ja reklaamide pakkumiseks. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutustingimustest. Loe rohkem.